۱۳۸۹ خرداد ۹, یکشنبه

عدم درمان زندانی سیاسی که در شرایط حاد جسمی است

بنابه گزارشات رسیده به"فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" زندانی سیاسی رضا جوشن در شرایط حاد جسمی است ولی درمان او را منوط به نوشتن ندامت نامه کرده اند.

زندانی سیاسی رضا جوشن 25 ساله از دو هفته پیش دچار ناراحتی حاد ریه و برونشیت است ولی از درمان و انتقال او به بهداری زندان خوداری می کنند و شرایط او روز به روز حادتر می شود.

در روزهای اخیر قاضی ناظر بر زندان در سلول این زندانی حاضر شد و به او گفت فقط با توبه نامه می تواند از این شرایط خارج شود. زندانی سیاسی رضا جوشن در جواب به این فرد گفت:« اگر می خواستم توبه نامه بنویسم که تا به حالا اینجا نبودم»که با برخورد وحشیانه این فرد که خود را قاضی ناظر زندان می نامید مواجه شد.در آستانه سالگرد قیام مردم ایران قوۀ قضائیه دست به تحرکات مختلفی زده است که از جمله آنها حضور جعفری دولت آبادی دادستان تهران و افراد تحت عنوان قاضی زندان در زندان اوین و گوهردشت می باشد. آنها دست به احضارهای گروهی و فردی زندانیان سیاسی می زنند و از آنها می خواهند که توبه نامه بنویسند تا موجب آزادی و یا تخفیف در مدت زندان آنها شود که تا به حال با جواب رد و قاطع زندانیان سیاسی مواجه شده است.

زندانی سیاسی رضا جوشن از نیم های فروردین ماه از سلولهای انفرادی بند سپاه که در اختیار بازجویان وزارت اطلاعات است به فرعی بند 6 منتقل شد.از این فرعی برای شکنجه و تحت فشار قرار دادن زندانیان بکار برده می شود.در این فرعی تعدادی از زندانیان عادی و خطرناک در بازداشت بسر می برند و اکثر آنها بدلیل طولانی مدت بودن در این شرایط دچارناراحتی حاد روحی هستند و همچنین با تجویز قرصهای اعتیاد آور آنها را در شرایط غیر انسانی نگه داشته اند. زندانیان در این فرعی از داشتن ملاقات و یا تماس تلفنی با خانواده های خود محروم هستند.وضعیت بهداشتی و غذایی ورسیدگی پزشکی فاجعه بار است. زندانی حق هیچگونه ارتباطی با سایر زندانیان ندارد.هواخوری آنها بسیار محدود است.

انتقال زندانی سیاسی رضا جوشن به فرعی بند 6 بدستور سر بازجوی وزارت اطلاعات محبی و دادستان کرج صورت گرفته است. اقدامات سرکوبگرانه مردم در شهر کرج و حومه توسط فردی بنام محبی از سربازجویان وزارت اطلاعات در بند سپاه واز مسئولین اداره اطلاعات کرج می باشد صورت می گیرد. این فرد در دستگیری ،بازجوئی و شکنجه دانشجویان تربیت معلم ،بهائیان،دراویش، زنده یاد امیر حسین حشمت ساران، دستور تبعید یاسر مجیدی به زندان بجنورد ،دستگیری علی معزی و شرکت کنندگان در اعتراضات اخیر و صدها نفر در سالیان گذشته شخصا شرکت داشته است. او همچنین افراد دستگیر شده اعتراضات چند ماه اخیر را در بند سپاه زندان گوهردشت کرج مورد بازجوئی و تحت شکنجه های غیر انسانی قرار می دهد. مشخصات ظاهری سربازجوی وزارت اطلاعات محبی حدودا 52 ساله ،دارای چشمانی آبی،قد بلند ،موهای جوگندمی،چهره ای سفید می باشد.محل کار او درمسلم بن عقیل نرسیده به سه راه گوهردشت است. شماره تلفن محل کار این فرد در اداره اطلاعات کرج 0261.4410163 می باشد.شیوه بازجوئی این فرد از دستگیر شدگان وارد شدن به مسائل خصوصی آنها است و از این طریق فشارهای روحی و جسمی را بر زندانیان سیاسی افزایش می دهد تا شاید آنها را وادار به اعترافات دروغین کند. این فرد همراه با بازجوی دیگری بنام رضا عارفی بازجوئی از دستگیر شدگان را به عهده دارد

لازم به یادآوری است که رضا جوشن 10 آذر ماه با یورش مامورین وزارت اطلاعات در منزل دستگیر و به سلولهای انفرادی بند سپاه منتقل شدو پس از 2 ماه از بند سپاه به بند 4 منتقل شد.مامورین وزارت اطلاعات همچنین در روز16 آذرماه به منزل خانواده جوشن یورش بردند و خانم زهرا اسدپور گرجی مادر این خانواده را دستگیر و به سلولهای انفرادی بند سپاه منتقل کردند و پس از چند هفته بازجویی و شکنجه های جسمی و روحی به بند زنان زندان گوهردشت کرج منتقل کردند. زندانی سیاسی زهرا اسد پور گرجی و فرزندش پیش از این بدلیل دیدار خانوادگی با فرزندش در قرار گاه اشرف در عراق دستگیر و 16 ماه در زندان گوهردشت کرج بسر بردند و پس از پایان محکومیت غیر انسانی خود آزاد شدند. آنها 19 بهمن ماه 1388 در شعبه 1 دادگاه انقلاب توسط فردی بنام عاصف حسینی رئیس این شعبه به حکم سنگین و غیر انسانی 1 سال تبعید به زندان زنجان و 4 سال تبعید به روستای قیلار زنجان محکوم شدند.همچنین محمدسلام جوشن پدر این خانواده 5 خرداد ماه دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،دستگیری خودسرانه 3 عضو این خانواده ،عدم درمان و تحت فشار قرار دادن زندانیان سیاسی برای گرفتن توبه نامه را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و سایر مراجع بین المللی خواستار اقدامات عملی برای پایان دادن به شرایط قرون وسطائی در زندانهای این رژیم است.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران

09 خرداد 1389 برابر با 30 می 2010

گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:

دبیر کل سازمان ملل متحد

کمیساریای عالی حقوق بشر

کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا

سازمان عفو بین الملل

گزارشگران ویژه دستگیریهای خودسرانه و شکنجه سازمان ملل متحد


http://pejvakzendanyan.blogfa.com

pejvak_zendanyan10@yahoo.com

pejvakzendanyan@gmail.com

Tel.:0031620720193

هیچ نظری موجود نیست: