۱۳۸۸ اردیبهشت ۱۴, دوشنبه

اعتراض دانشجویان به میر حسین موسوی با فریاد "میرحسین، 67 ، جواب بده" اعتراض کردند


به نام حق،
میرحسین موسوی یکی از کاندیداهای اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری، روز دوشنبه در مسجد دانشگاه مازندران (بابلسر) در برنامه ای شامل سخنرانی و پرسش و پاسخ با دانشجویان که از طرف انجمن اسلامی اساتید دانشگاه برگزار شد، حضور یافت. لازم به ذکر است این برنامه قرار بود در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شود که به اصرار نزدیکان موسوی در ستاد انتخاباتی اش از حضور در این دانشگاه منصرف شد.
با هماهنگی هایی که انجمن اسلامی با تشکل برگزار کننده مراسم داشت، حدود 150 تن از دانشجویان این دانشگاه با تهیه اتوبوس راهی این مراسم در بابلسر شدند. متن دقیق پرسش ها از میرحسین موسوی از قبل تهیه شده بود و دانشجویان دانشگاه بابل پلاکارد هایی حاوی شعار هایی نظیر "مرگ بر طالبان، چه کابل چه تهران" ، "دانشجوی زندانی آزاد باید گردد" ، "نظارت استصوابی محکوم است" ، "اصلاح قانون اساسی لازمه تحقق دموکراسی" ، "آزادی مطبوعات حق مسلم ماست" و ... را دردست داشتند. ورود اعضای انجمن اسلامی دانشگاه نوشیروانی بابل با خواندن سرود یار دبستانی و شعارهای " دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد" ، "محمود احمدی نژاد عامل تبعیض و فساد" ، "دانشجوی زندانی آزاد باید گردد" و "دانشجوی زندانی آزاد باید گردد" همراه بود. مراسم با خوش آمد گویی و سخنرانی دبیر انجمن اسلامی مدرسان دانشگاه مازندران آغاز شد و پس از چند خوش آمد گویی دیگر میر حسین موسوی به ایراد سخنرانی کوتاهی پرداخت و در آ؟ن به نقد وضعیت موجود (بیش تر در زمینه اقتصادی) پرداخت. سپس جلسه پرسش و پاسخ آغاز شد و در ابتدا دکتر زهرا کریمی عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران و یکی از 50 اقتصاد دان منتقد دولت از موسوی سوالی مبنی بر این که - برنامه عملی شما برای بهبود وضعیت اقتصادی چیست؟ - مطرح کرد. میر حسین موسوی در پاسخ گفت: مدتی باید به احیای سازمان های کنترل کننده اقتصادی نظیر سازمان برنامه و بودجه، شورای پول و اعتبار و ... که با تصمیمات غیر عقلانی منحل شد، پرداخت (در این زمان جمعیت شعار "محمود احمدی نژاد عامل تبعیض و فساد" را سر دادند) و سپس با کمک اطلاعات و آمار اقتصادی این مراکز دست به کار کارشناسی زد. سپس عنوان کرد که جزئیات طرح اقتصادی اش در چند هفته آینده منتشر خواهد شد.
میر حسین در جواب پرسشی کتبی مبنی بر این که آیا در صورت انتخاب "خاتمی" را در کابینه اش جای خواهد داد؟ گفت: خاتمی یک چهره برجسته و ممتاز داخلی و بین المللی است و در هر جایی که خود خاتمی بخواهد مخصوصا در بخش سیاست خارجی پذیرای حضور ایشان خواهیم بود. سپس رضا عرب دبیر انجمن اسلامی دانشگاه مازندران به ذکر مشکلات فعالان دانشجویی در چهار سال گذشته پرداخت و نظر صریح موسوی را در مورد انجمن های اسلامی دانشجویان و دانشجویان زندانی جویا شد.
موسوی در این موارد پاسخ صریح نداد و در مورد دانشجویان زندانی گفت: من زندان بان نیستم که در زندان را باز کنم تا کسی آزاد شود ولی می گویم به شعارم عمل خواهم کرد و شعارم "آزادی از ترس و رهایی از نیاز" است.
تعداد زیادی از جمعیت شعار دادند "موسوی صراحت ، صراحت" که مورد توجه میر حسین قرار نگرفت و عده ای نیز شعار "احمدی پینوشه ایران شیلی نمی شه" را سر دادند که در این میان فرد میانسال از میان جمعیت روی صندلی رفت و فریاد زد "مرگ بر ضد ولایت فقیه" که با شعارهای "مزدور برو گمشو" و "بسیجی برو گمشو" و "توپ تانک بسیجی دیگر اثر ندارد" از طرف دانشجویان روبرو شد. موسوی پاسخ داد: من پایبندی خود را به ولایت فقیه اعلام می کنم و ماجراهای اخیر در مورد ادغام سازمان حج و زیارت نشان داد که چه کسانی به ولایت فقیه پایبندند.
سپس یکی از دانشجویان بسیجی دختر به داد و فریاد پرداخت و درخواست تریبون کرد که با خواهش موسوی به او تریبون داده شد. این دانشجو پرسید شما هنوز طرح روشن اقتصادی نداده اید ولی وعده ی جمع کردن گشت ارشاد را داده اید. ما باید به فکر غیرت خودمان هم باشیم. آیا مشکل اساسی مردم گشت های ارشاد است! این بسیجی با شعارهای نظیر شعارهایی که گذشت روبرو شد.
موسوی در پاسخ گفت: اگر تورم 50 درصد بشود هیچ گشت ارشادی نمی تواند جلوی فساد را بگیرد. ریشه در جایی دیگر است و راه را اشتباه رفته ایم. من هنوز بر این وعده ام پایبندم.
سپس یکی از فعالان حقوق زنان که دانشجوی کارشناسی ارشد رشته جامعه شناسی بود از موسوی درخواست کرد موضع صریح خود را درباره "کمپین یک میلیون امضا" و "پرونده رکسانا صابری" اعلام کند. اما موسوی از دادن پاسخ صریح اجتناب کرد و فقط به ذکر این موضوع پرداخت که خواهان عدم تبعیض بین زن و مرد است و با لایحه چند همسری مجلس مخالف است و با سهمیه بندی جنسیتی دانشگاه ها نیز مخالف است. موسوی در جای دیگر گفت که خواهان ایجاد فضای بازتر در فضای فرهنگی کشور من جمله بخش کتاب و سینما است.
در زمینه سیاست خارجی و رابطه با آمریکا ابراز کرد، شعار تغییر اوباما قدمی رو به جلوست و اگر گام های عملی مثبت نیز برداشته شود با آمریکا رابطه خواهیم داشت.
سپس نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه مازندران سوالی مطرح کرد مبنی بر این که نظر شما در مورد تشکیل حکومت جهانی اسلام و کمک به جنبش های اسلامی در سرتاسر دنیا که از اهداف بنیانگذار انقلاب هم بود چیست؟
موسوی در پاسخ گفت: گسترش حکومت اسلام با طرح های عقلانی میسر است. این دانشجوی بسیج سوال دیگری مطرح کرد مبنی بر این که "شما فقط نقد دولت را می کنید آیا نکته مثبتی در این دولت نمی بینید؟" و موسوی در پاسخ گفت: صدا وسیما کاملا در اختیار دولت است و نقاط قوت به انداره کافی نشان داده می شوند و من نمی توانم وقت محدود خودم را تلف کنم.
آخرین و پرشورترین قسمت پرسش و پاسخ مربوط به نماینده انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بود که مطالبات دانشجویان را بیان کرد که شدیدا مورد استقبال تمامی حضار قرار گرفت. متن کامل سخنان نماینده انجمن اسلامی دانشگاه بابل بدین شرح است:
درود بر تمامی دانسجویان زندانی که نماد مقاومت جنبش دانشجویی هستند و درود بر دانشجویان ستاره دار که ستاره هایشان مدال افتخار هر دانشجوی آزاده ای است. درود بر صدها دانشجوی محروم از تحصیل و درود بر شما، آقای میرحسین موسوی که با شهامت پا به عرصه انتخابات گذاشتید.
آقای میرحسین موسوی می گویند با ابهام و کلی گویی سخن می گویید، اطرافیانتان می گویند این تاکتیکی است که مورد هجمه اقتدار گرایان قرار نگیرید، آقای موسوی احمدی نژاد نیز با همین تاکتیک و شگرد های انتخاباتی به روی کار آمد، اما آن چیزی که امروز در کشور ما وجود ندارد اعتماد میان ملت و دولت است که فریب آن تاکتیک های کثیف را خوردند. و امروز نا امید و سرخورده چشم انتظار رئیس جمهور دیگر هستند.
آقای موسوی ما تجربه 8 سال دولت اصلاحاتی را داشتیم که رئیس آن در جایی که باید می ایستاد و از حقوق ملتی که به او رای داده بود دفاع می کرد راه سازش با قدرت طلبان و سرکوب گران را در پیش گرفت که این سیاست مصلحت اندیش جز یاس و ناامیدی و منتهی شدن به دولت دیکتاتوری همچون دولت محمود احمدی نژاد ثمره ای نداشت.
ملت ایران در برگه های رای خود نام کسی را به عنوان رئیس جمهور می نویسد که صراحت در گفتار، صداقت در رفتار و شجاعت در دفاع از خواسته های به حق آنان را در عمل اثبات کرده باشد. ما رئیس جمهوری نمی خواهیم که مجری انتخابات ننگینی چون انتخابات مجلس هفتم باشد که در آن بیش از 4000 نفر رد صلاحیت شدند. ما رییس جمهوری نمی خواهیم که وقتی در انتخابات تقلب شد تنها به خدا نامه بنویسد.ما به فردی رای می دهیم که با شجاعت از آرای ملت صیانت کند.
آقای موسوی سوالات ما زیاد است.لطفا یادداشت بردارید.خواهش می کنم به همه آنها جواب دهید.امیدواریم کمبود وقت را توجیهی برای ابهام در گفتارتان نکنید چون جواب صریح نیازی به اطناب و درازگویی ندارد.
شما و ما می دانیم که به گفته آیت ا.. منتظری قائم مقام وقت رهبری بیش از 4800 زندانی سیاسی در سال 67 در دادگاه های چند دقیقه ای محکوم به اعدام شدند.شما در آن زمان نخست وزیر ایران بودید.شخص سوم مملکت.مسئول دفاع از حقوق ملت.چه توضیحی درباره سکوتتان دارید؟آیا این سکوت به معنای رضایت شما بود؟ باز هم تاکید می کنیم با صراحت پاسخ دهید.
بیست سال سکوت کردید. بیست سالی که ملت در آن وقایعی همچون قتل های زنجیره ای و حادثه تلخ 18 تیر را به چشم دیدند.آیا ضرورتی نداشت که شما به عنوان پیشکسوت عرصه سیاست کشور، موضعی را اتخاذ می کردید؟
آقای موسوی قانون اساسی موجود ظرفیت هایی را برای تحقق آزادی و دموکراسی فراهم کرده است ولی از آن بیشتر ظرفیت های پرورش دیکتاتوری و قدرت مند شدن عده ای خاص و قلیل را دارد.آیا برای رعایت هر چه بیشتر حقوق شهروندی ، حقوق بشر و تحقق آزادی و دموکراسی واقعی در کشور اعتقادی به اصلاح قانون اساسی دارید تا بیش از این شاهد سرکوب و دیکتاتوری نباشیم.
امروز ملت ما حقوق مسلم زیادی دارد که توسط اقتدارگرایان نادیده گرفته می شود نظیر آزادی بیان، آزادی اندیشه، انتخابات و مطبوعات آزاد و ده ها مورد دیگر.ملت ایران حق دارد بعد از تحمل زجر و سختی سال ها جنگ و انقلاب و هزاران مصیبت دیگر زندگی مرفه و توام با آرامش داشته باشد.آقای میرحسین موسوی آیا شما نیز اعتقاد دارید باید همه حقوق مسلم ملت ایران قربانی دیپلماسی پرهزینه بر سر داشتن یک حق انرژی هسته ای شود؟ آیا شما هم می پندارید تحریم بر ملت ما و رفاه و آسایش آنها تاثیر ندارد؟
آقای موسوی شما در سخنرانی هایتان این مژده را به مردم دادید که گشت های مخوف ارشاد را از خیابان های شهرهایمان جمع خواهید کرد و فرماندهان نیروی انتظامی در جواب شما اعلام کردند که این موضوع در حیطه اختیارات رییس جمهوری نیست و کسانی که در این باره اظهارنظر می کنند.از قانون بی اطلاع اند. برای تحقق این وعده خود چه پاسخی را برای ملت دارید؟
و اما آخرین سوال: شما از دانشجویان زندانی حمایت کردید و ستاره دار کردن آنها را محکوم نمودید در حالی که اکثر این دانشجویان عضو طیف علامه دفتر تحکیم وحدت بودند شما سه هفته است که به درخواست ملاقات اعضای شورای مرکزی طیف علامه دفتر تحکیم وحدت پاسخی ندادید.چگونه این پارادوکس را تحلیل می کنید؟ نظر خود را به صورت شفاف و بدون ابهام در مورد طیف علامه دفتر تحکیم وحدت و 52 انجمن اسلامی زیرمجموعه آن بیان کنید.آیا دولت شما این بزرگترین اتحادیه دانشجویی را به رسمیت خواهد شناخت؟
ما از شما 6 سوال صریح و شفاف پرسیدیم و از شما 6 جواب صریح و شفاف می خواهیم. از اینکه صحبت های من به درازا کشید و شما تحمل کردید تشکر می کنم.
موسوی از پاسخ دادن به سوال های نماینده انجمن اسلامی بابل طفره رفت و با لحنی آکنده از خشم اعلام کرد که این 6 سوال بیش تر شبیه یک بیانیه است تا مطالبات. وی گفت: "من 20 سال سکوت نکردم و با بستن فله ای مطبوعات مخالفت کرده ام". او همچنین گفت: "من صراحتا با اصلاح قانون اساسی مخالفم. من دیدم که چه کسی آن قانون اساسی را امضا کرد. من نمی گویم شما کافرید ولی این مواضع ما را به جایی درست نخواهد برد". وی در ادامه گفت: "من کاملا به این قانون اساسی معتقدم و با آن وفادار خواهم ماند".
نکته جالب این بود که زمانی که نماینده انجمن اسلامی دانشجویان صنعتی نوشیروانی بابل مشغول پرسیدن سوال بود مجری برنامه و ستاد میرحسین موسوی سعی می کردند تا میکروفون را از وی بگیرند که موفق نشدند ولی در عوض وقتی سوال نماینده انجمن درباره کشتار 67 بیان می شد، صدای بلندگوها را به شدت کم کردند. نماینده انجمن اسلامی سه بار رو به میر حسین کرد و از او پرسید اجازه می دهید تا سوالاتم را ادامه دهم که هر سه بار میرحسین سرش را به پایین انداخت و حرفی نزد. این در حالی بود که میرحسین وقتی یک دانشجوی بسیجی درخواست تریبون کرده بود، گفت: "به او تریبون بدهید و بگذارید صحبتش را بکند". و جالب تر این که صحبت های نماینده انجمن اسلامی بارها به علت تشویق بیش از حد حضار قطع شد.
میرحسین موسوی به جای پاسخ دادن به سوالاتی که نماینده انجمن اسلامی صنعتی بابل (درباره کشتار 67 و موضعش و همچنین نظرش درباره طیف علامه دفتر تحکیم وحدت) مطرح کرده بود، از پاسخ گویی طفره رفت و در حالی که دانشجویان فریاد می زدند "میرحسین، 67 ، جواب بده" سالن را ترک کرد. همچنین دانشجویان چندین بار در میان حرف های نماینده انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی بابل شعار دادند "تحکیم طیف شیراز، نداریم، نداریم".
فعالین دانشجوئی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
14 اردیبهشت 1388

انتشار دهنده:
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران


http://pejvakzendanyan.blogfa.com
pejvak_zendanyan10@yahoo.com
pejvakzendanyan@gmail.com
tel.: 0031620720193

هیچ نظری موجود نیست: