۱۳۸۹ خرداد ۳۱, دوشنبه

تشدید فشارها و ایجاد محدودیتهای غیر انسانی علیه زندانیان سیاسی در بند 350 زندان اوین

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" فشارهای طاقت فرسا و ایجاد محدودیتهای غیر انسانی علیه زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین تشدید یافته است.

ارتباط تلفنی زندانیان سیاسی بند 350 با خانواده هایشان از شب گذشته قطع شده است و تنها امکان ارتباطی زندانیان سیاسی با خانواده هایشان از آنها سلب شده است.قطع تلفنها با اهداف مشخص ودر حالت خاص صورت می گیرد.

از طرفی دیگر یکی از سلولهای بند 350 زندان اوین که زندانیان سیاسی در آن محبوس بودند را تخلیه و در اختیار زندانیان عادی قرار داده اند و تعداد سلولها ی که در اختیار زندانیان سیاسی بوده را کاهش داده اند. این مسئله باعث شده است که ازدحام تعداد زنداینان در هر سلولها را به چند برابر افزایش یابد. در حال حاضر در هر سلول بین 30 الی 36 زندانی سیاسی جای داده شده است که تقریبا یک سوم زندانیان سیاسی در هر سلول کف خواب هستند. سلولها علیرغم گرمای شدید تابستان فاقد امکانات اولیه خنک کننده هستند و با ازدحام چند برابر ظرفیت سلولها باعث شده که شرایط را بر زندانیان طاقت فرسا کند.

همچنین گفته شده است که قرار است 50 نفر از دستگیر شدگان 22 خرداد ماه را از شکنجه گاههای بند 209 ،2-الف سپاه و 240 را به این بند منتقل کنند.

در حال حاضر در حال تعمیر صوری تعدادی از سلولها و بهتر کردن نمای بند 350 هستند هدف از این اقدامات فریبکارانه ای که در بند 350 زندان اوین تحت عنوان تعمیر آغاز کرده اند. فریب هیئتهای بازدید کننده که احتمالا قصد دعوت از آنها را دارند می باشد تا فشارهای بین المللی که علیه جنایت علیه بشریت در جهان طنین انداز شده است را کاهش دهند. این در حالی است که زندانیان سیاسی در همان محلهای که در حال تعمیر است قرار داده شده اند و حداقل امکانات را از آنها سلب کرده اند . در این راستا از زندانیان سیاسی که اکثرا در اثر شکنجه های غیر انسانی دچار ناراحتیهای حاد جسمی هستند وادار به بیگاری می شوند.از جمله اقدامات فریبکارانه اقدام به سرامیک کردن سلول 9 بند 350 است.

این اقدامات فریبکارانه در حالی صورت می گیرد که زندانیان از وضعیت غیر قابل مصرف غذا در رنج هستند و از داشتن حداقل مواد پروتئینی مورد نیاز بندشان محروم هستند و علیرغم اعتراضات مستمر زندانیان سیاسی هیچ اقدامی صورت نگرفته است.همچنین از درمان جدی محروم هستند. وضعیت بهداشت اسف بار است

زندانیان سیاسی بدلیل کیفیت بسیار پایین و غیر قابل مصرف غذا ناچار هستند که خود با خرید از فروشگاه زندان اقدام به پخت غذای ساده نمایند که اخیرا امکانات لازم پخت مانند اجاق گاز را تا حد زیادی از آنها سلب کرده اند که عملا امکان پختن غذای ساده را از آنها گرفته شده است.

زندانیان برای استحمام کردن ناچار هستند که با آب سرد استحمام نمایند چونکه اکثر مواقع آب گرم قطع می باشد و این مسئله باعث تشدید بیماری زندانیان سیاسی شده است.

از طرفی دیگر کتابخانه بند 350 زندان اوین که با تلاش زیاد زندانیان سیاسی سابق و بخصوص زندانی سیاسی علی صارمی به پا شده بود و کتابهای آن توسط خود زندانیان در سالهای اخیر تامین شده بود را تخریب کرده اند.

طرح فشارهای طاقت فرسا و اقدامات غیر انسانی علیه زندانیان سیاسی بوسیله بازجویان وزارت اطلاعات (شکنجه گران) گرفته می شود و توسط صداقت نژاد رئیس زندان اوین و مصطفی بزرگ نیا رئیس بند 350 که از شکنجه گران شناخته شده زندان اوین می باشد به اجرا گذاشته می شود. این افراد از جنایتکاران علیه بشریت می باشد.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، تشدید فشارهای طاقت فرسا و محدودیتهای غیر انسانی علیه زندانیان سیاسی در زندان اوین را محکوم می کند و از دبیر کل ،کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و سایر مراجع بین المللی خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت این رژیم به شورای امنیت سازمان ملل متحد برای گرفت تصمیمات لازم اجرا است.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران

31 خرداد 1389 برابر با 21 ژوان 2010

گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:

کمیساریای عالی حقوق بشر

گزارشگر ویژه دستگیریهای خودسرانه و شکنجه سازمان ملل متحد

کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا

سازمان عفو بین الملل


http://pejvakzendanyan.blogfa.com

pejvak_zendanyan10@yahoo.com

pejvakzendanyan@gmail.com

Tel.:0031620720193

هیچ نظری موجود نیست: