۱۳۸۸ مهر ۱۴, سه‌شنبه

بهنود شجاعی در آستانه اجرای حکم اعدام قرار دارد

بنابه گزارشات رسیده از بند 6 زندان گوهردشت کرج ، زندانی بهنود شجاعی باری دیگر در آستانه اجرای حکم اعدام قرار گرفته . خانواده او و کیلش در طی روز های گذشته تلاشهای زیادی را برای ملغا کردن حکم اعدام شروع کرده اند ولی تمامی دلائل حاکی از قصد جدی قوه قضائیه برای به اجرا در آوردن حکم اعدام این نوجوان است.

روز دوشنبه 13 مهرماه خانواده آقای شجاعی از طریق اجرای احکام دادگاه تهران مطلع شدند که روز چهارشنبه 29 مهرماه تاریخ اجرای حکم اعدام بهنود شجاعی تعیین شده است.همزمان قرار است حکم اعدام نوجوان دیگری از زندان گوهردشت به اجرا در آورده شود.

بهنود شجاعی تا به حال چندین بار پای چوبۀ دار برده شده ولی در آخرین لحظات بر اثر فشار ها و اعتراضات گسترده بین المللی حکم اعدام وی به تعویق افتاده است.

اوایل هفته از طریق دادستانی تهران با خانواده آقای شجاعی و وکیل وی تماس گرفته شد و به آنها گفته شد که برای شرکت در جلسه ای که با خانواده مقتول ترتیب داده شده است باید به سرعت خود را به دادستانی برسانند. ولی وقتی آنها به دادستانی مراجعه کردند به آنها گفته شد که این جلسه تشکیل نخواهد شد بدون اعلام دلایل آن .

در حالی رئیس قوۀ قضائی صادق لاریجانی منصوب شده ولی فقیه علی خامنه ای دستور به اجرا در آمدن حکم را صادر می کند که خانواده مقتول رضایت خود را در حضور هنرمندان شناخته شده و شهود اعلام کرده اند و حتی از صحنه اعلام رضایت خانواده مقتول فیلم برداری شده است . همچنین چندین روحانی شناخته شده ایران فتوای لغو حکم اعدام بهنود شجاعی را بصورت کتبی اعلام کرده اند. ما این اسناد را که در حال حاضر در اختیار داریم و در حال تحویل دادن به مراجع بین المللی هستیم.

علیرغم رضایت خانواده و فتواهای مذهبی مبنی بر عدم مشروعیت مذهبی چنین حکمی ولی رئیس منصوب قوۀ قضائیه اصرار بر اجرای حکم اعدام بهنود شجاعی را دارد.

حکم اعدام بهنود شجاعی حساسیت جهانی دارد و تا به حال کمیسر عالی حقوق بشر ،اتحادیه اروپا ، دولتهای مختلف و سازمانهای حقوق بشری با انتشار بیان های متعددی خواستار لغو حکم اعدام وی و سایر نوجوانانی که در انتظار مرگ بسر می برند، هستند.از طرفی دیگر ایران از امضاء کنندگان کنوانسیون حقوق کودک می باشد وملزم به اجرای مفاد آن است.

بهنود شجاعی در تاریخ 28 مرداد 1384 در یک نزاع جمعی در پارک ونک و در سن کمتر از 17 سالگی و بصورت تصادفی منجر به مرگ یک نوجوان گردید. او دستگیر و در دادگاه 74 کیفری محکوم به مرگ می شود و دردیوان عالی کشور حکم اعدام وی مورد تایید قرار گرفت.

اعدام زندانیان سیاسی،سنکسار، اعدام کودکان، اعدامهای دست جمعی به تایید و دستور رئیس قوه قضائیه صورت می گیرد که توسط ولی فقیه علی خامنه ای منصوب می شود و مجری دستورات و سیاستهای وی می باشد.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، اعدام کسانی که در سن کمتر 18 سالگی مرتکب جرم شده اند را بعنوان جنایت علیه بشریت محکوم می کند و از دبیر کل و کمیسر عالی حقوق بشر خواستار دخالت برای متوقف کردن اعدام ها و بخصوص اعدام نوجوانان در ایران است.

فعالین حقوق بشر ودمکراسی در ایران
14 مهر 1388 برابر با 06 اکتبر 2009

گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:

کمیساریای عالی حقوق بشر

کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا

سازمان عفو بین الملل

سازمان دیدبان حقوق بشرhttp://pejvakzendanyan.blogfa.com

pejvak_zendanyan10@yahoo.com

pejvakzendanyan@gmail.com

tel. : 003162072019

هیچ نظری موجود نیست: