۱۳۹۰ مهر ۲۷, چهارشنبه

اعدام گروهی و مخفیانه 4 زندانی از جمله یک افغان در زندان مرکزی اصفهان


بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" روز یکشنبه 24 مهرماه در زندان مرکزی اصفهان (دستگرد) چهار زندانی که یکی از آنها از شهروندان افغانستان می باشد و بنابه گفتۀ خانواده وی هنگام دستگیری 17 سال سن داشت به دار آویخته شدند.زندانیان اعدام شده به اتهام داشتن مواد مخدر محکوم به اعدام شده بودند.
نام یکی از چهار زندانی اعدام شده امیر شیر محمدی نام دارد و از اتباع افغانستان می باشد و بنابه گفتۀ خانواده اش هنگام دستگیری 17 سال سن داشت. ولی به دروغ در پرونده اش سن او را 33 ساله نوشته بودند. او 4 سال پیش دستگیر شد و به کانون تربیت و اصلاح کودکان اصفهان منتقل شد و پس از مدتی به بند جوانان زندان مرکزی اصفهان (دستگرد ) انتقال داده شد و تا زمان اعدام در این بند زندانی بود.
در روزهای اولیه پس از اعدام، اجرای احکام دادگاه انقلاب اصفهان حاضر به تحویل دادن جسد به این خانواده نبود. مهدی هاشمی رئیس اجرای احکام دادگاه انقلاب اصفهان خطاب به خانواده شیرمحمد ی گفت : «ما می ترسیم در صورت تحویل دادن جسد به شما برای نظام جمهوری اسلامی مشکل ایجاد کنید. در صورتی جسد را به شما تحویل خواهیم داد که او را به منزل نبرید و حق گرفتن عکس و فیلم از جسد را ندارید». جسد این زندانی پس از دو روز پیگیری مستمر خانواده اش و قرار دادن واسطه با آمبولانس نیروی انتظامی به قبرستان گز برخوار از توابع شاهین شهر اصفهان منتقل وبه خاک سپرده شد.نیروی انتظامی حاضر در مراسم دفن، این خانواده را مورد تهدید قرار می دادند که موضوع اعدام فرزندشان را نباید با کسی در میان بگذارند.
علیرغم گذشت چند روز از این اعدام ها هنوز قوۀ قضاییه ولی فقیه سکوت پیشه کرده است و از انتشار اخبار اکثر اعدام ها به دلیل ترس از واکنشهای بین المللی خوداری می کند.
لازم به یادآوری است پس از تظاهراتهای گسترده مردم افغانستان و دادن شعار علیه علی خامنه ای و احمدی نژاد در اکثر مواقع جسد زندانیان افغانی که اعدام می شوند. خانواده هایشان حق بردن جسد عزیزانشان را به زادگاهشان در افغانستان را ندارند و می بایست در ایران به خاک سپرده شوند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،موج گسترده اعدام ها که اکثرا بصورت مخفیانه در زندانهای ولی فقیه علی خامنه ای صورت می گیرد را محکوم می کند و از دبیر کل ، کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار اقدامات لازم برای پایان دادن به موج گسترده اعدام ها در ایران است.
فعالین حقوق بشرو دمکراسی در ایران
27 مهر 1390 برابر با 19 اکتبر 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل
http://hrdai.net
info@hrdai.net
pejvak_zendanyan10@yahoo.com
pejvakzendanyan@gmail.com
Tel.:0031620720193
استفاده از گزارشهای فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران تنها با ذکر منبع مجاز است

هیچ نظری موجود نیست: