۱۳۹۱ بهمن ۹, دوشنبه

گزارشی از وضعیت و شرایط زندان قرون وسطایی بندر عباسگزارشی از وضعیت و شرایط زندانیان سیاسی و عادی در زندان مخوف و قرون وسطایی رژیم ولی فقیه در بندر عباس ، این گزارش به ابعاد و حشتناک و غیر انسانی در این زندان  پرداخته است .این گزارش توسط زندانی سیاسی ارژنگ داودی تهیه و جهت ارسال به سازمانهای حقوق بشری و انتشار در رسانه ها در اختیار « فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران»  قرار داده شده است. متن گزارش به قرار زیر می باشد:
رژیم حاکم بر ایران مدعی است که قله های دانش را فتح کرده اما در زندان مرکزی بندر عباس که تا تنگه استراتژیک هرمز و آب های نیلگون خلیج فارس کمتر از چند کیلومتر فاصله دارد . معلوم نیست زندانیان بخت برگشته در فصل زمستان با ابتدایی ترین مشکلات از جمله قطعی مداوم آب و برق دست به گریبان هستند در فصل تابستان چه ها می کشند؟!
خاطر نشان می سازد بدین علت که آب لوله کشی شهری در بندر عباس بسیار بدتر، بد بو و غیره بهداشتی است از آن صرفا برای شستشو،نظافت و استحمام استفاده می شود و مردم در صورت استطاعت مالی ناچارند  آب آشامیدنی خود را خریداری نمایند که هر بطری۱.۵  لیتری آن ۶۰۰ تومان هزینه دارد و در غیر اینصورت بایستی آب را جوشانده و پس از سرد شدن مصرف نمایند.
ساختار زندان مرکزی بندر عباس :
پوسته سخت زندان به ساختمان اصلی زندان می گویند که هر بخش آن دارای یک جفت درب آهنی می باشد. این پوسته از ۱۰ بند تشکیل شده است که به ترتیب بندهای ۱۰،۹،۸،۷،۶،۵،۴،۳،۲،۱می باشد. ولی بندهای کارگری ،رای باز ،آشپزخانه ، نظامی و زنان خارج از این پوسته قرار دارد. 
در هر یک از بندهای فرد در کوه سخت زندان یعنی بندهای شماره ۱ ، ۳، ۵، ۷ ،۹، ۱۱ به طور متوسط ۱۶۰ زندانی و در بندهای زوج یعنی بندهای ۲، ۴، ۶، ۸ و ۱۰ که کمی بزرگتر است حداقل ۲۳۰ زندانی نگهداری می شوند.
وضعیت بهداشتی زندان:
در هر یک از بندهای فرد ۴ توالت و ۴ حمام کوچک وجود دارد که ابعاد آنها  از ۸۰ در۸۰ سانتیمتر تجاوز نمی کند و آنقدر کثیف و کهنه هستند و آنچنان کبره بسته اند  که در هنگام استفاده از آنها به زندانی حالت تهوع دست می دهد و این حقیقت در تمام بندهای این زندان به قدری مشهود است که بازرسان اداره بهداشت که گهگاهی برای خالی نبودن عریضه ودریافت حق ماموریت به زندان مراجعه می کنند حاضر نیستند با استفاده از ماسک هم از سالنهای بند بازدید کنند چه رسد به محل سرویسهای دستشویی وبویژه  نگاهی هر چند   ریز به حمامها و توالتها.
در هر یک از بندهای فرد زندان که گفته شد ۴ توالت کوچک وجود دارد اگر قرار بر این باشد که هر زندانی ۳ بار در روز یعنی فقط صبح و ظهر و شب به دستشویی برود و مدت زمان  هر نوبت استفاده نیز ۳ دقیقه منظور شود با محاسبات ساده زیر :
۴۸۰=۳*۱۶۰ تعداد موارد  استفاده از دستشویی در روز  
۱۲۰=۴÷۴۸۰ موارد استفاده از هر دستشویی در روز
۲=۶۰÷۱۲۰ مدت زمان استفاده در ساعت
معلوم می شود که در هر نوبت استفاده از دستشویی نفر آخر بایستی حداقل ۲ ساعت و برای ۳ نوبت در روز جمعا حدود ۶ ساعت باید در صف انتظار بماند ؟!
از طرفی دیگر فاضلابهای بند ۱  ،۳ ، ۵ ، ۷ از روز سه شنبه بالا زده و به همین علت آمار گیری از زندانیان از صبح چهارشنبه ۴ بهمن ۹۱ طبق روال معمول زندلن بندرعباس در هواخوری انجام نمی شود و در سالنها از تعداد زندانیان آمار گرفته می شود بوی تعفن که در سالن پیچیده زندانیان را کلافه کرده و بطوی که اگر تاکنون  اصطلاحا گفته می شد زندانیان با اعمال شاقه حالا دیگر باید زندانیان با تنفس شاقه را هم به ادبیات زندانبانی در رژیم خامنه ای افزود.

اینک با توجه به موارد زیر :
الف ـ همه روزه با قطع آب مواجه هستند و بعضی روزها ۷ ساعت قطعی آب وجود دارد
ب ـ : اکثر روزها چند ساعت برق قطع می شود که به نوبه خود موجب قطع آب نیز می شود
ج ـ بیش از ۳ ماه است که مواد شوینده اعم از صابون ، پودررختشویی ، مایع دستشویی ، مایع ظرفشویی و ضدعفونی کننده در زندان وجود ندارد .
د: به علت قطعی مداوم آب و برق  چیزی به نام بهداشت وجود ندارد ولی به جای آن سوسک ، شپش ، ساس ، پشه ، مگس و موش به وفور یافت می شود
ث : روزها حداکثر ۳ ساعت آب گرم برای استحمام وجود دارد
و: از همین امکانات حداقلی هم فقط زندانیان نورچشمی ، مخبر ها و آدم فروشها استفاده می کنند
و با عنایت به این واقعیت تلخ که علاوه بر قطعی مداوم آب و برق اتاقهای بند نیز فقط از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۱:۳۰ یعنی در طول شبانه روز فقط ۵ ساعت روشنایی دارند و ۱۹ ساعت باقیمانده را زندانیان بالاجبار در تاریکی دائم بسر می برند و مضافا یادآوری این حقیقت بدیهی که بشریت امروز در قرن ۲۱ و در عصر نانوتکنولوژی زندگی می کنند از همگان دعوت می شود که فاتحان قرون وسطایی قله های دانش در رژیم مرتجع حاکم بر ایران یعنی پرتقال فروشها را پیدا کرده و همه این گندم نماهای جو فروش را به عصر حجر پرتاب کنند بویژه  ولی فقیه آنها را که ۳۴ سال است با شعبده بازی ، جادوجمبل و رمالی و فالگیری سر ایرانیان را شیره مالیده و مردم فریبانه خود را ولی امر مسلمین جهان و حومه می پندارند.

رئیس  جدید زندان بندر عباس و رفتارها و اقدامات غیر انسانی وی:
.عجیب تراز عجایب
کدام بدترین است ؟!
زندان بندرعباس
زندان رجایی شهر واقع در گوهردشت کرج که معروف به حضور آزادیخواهان جهان و همبندیان سیاسی ایران اهورایی بوده و از سوی زندانیان و خانواده هایشان «عجایب شهر» نام گرفته بعضا با زندانهای ابوقریب و گوانتانامو مقایسه می گردد .
 اما زندان بندرعباس بویژه پس از آغاز به کار رئیس جدید که اوج گیری انواع خشونت را در زندان حکایتی به مراتب غم انگیزتر دارد و به بهترین وجه می توان گفت که در همین مدت کوتاه تصدی حسن محمدی پور چنان گوی سبقت را از زندان مخوف رجایی شهر ربوده که بی مناسبت نخواهد بود اگر آن را « زندان باستیل ایران » بنامیم.
زندان فوق امنیتی بندرعباس که از آن به عنوان تبعیدگاهی مخوف برای زندانیان غیر بومی استفاده می شود به علت دربسته بودن تمامی بندهای آن امکان برقراری هیچ گونه ارتباط حضوری یا تلفنی و بده بستانهای رایج بین زندانیانی که خانوادگی و یا هم جرم هستند وجود ندارد . این حقیقت تلخ که زندانیان غیربومی هم از سوی زندانیان بومی و هم از سوی مسئولان زندان که اکثرا بومی هستند شدیدا مورد تهدید و تحقیر قرار می گیرند از یک طرف موجب افزایش مشکلات روحی روانی آنها می شود و از طرف دیگر فشارهای ناشی از بی خبری آنان از احوال همدیگر نیز مشکلات طاقت فرسای زندانیان تبعیدی را دوچندان می نماید .
تا پیش از به روی کار آمدن رئیس جدید که به حیث شکنجه گر و بدون تردید به بیماری روحی تشویش مبتلاست زندانیان به منظور ارتباط گیری با یکدیگر از طریق هواخوری بندهای همجوار اقدام می نمودند بدین شیوه که پیامها را از طریق پرتابی ؟!به هواخوری بند روبرو انداخته و به دوستان خویش در بندهای دیگر می رساندند.
اینک برای اولین بار در تاریخ زندانبانی در ایران و شاید هم در جهان اتفاق عجیب و غریبی در حال روی دادن است و آن اینکه رئیس جدید به جای ایجاد گشایش در احوال زندانیان بخت برگشته دستور داده که هواخوری تمام بندهای زندان به کمک تیرآهن و .... مسقف شود و تاکنون هواخوری بندهای ۲، ۴، ۶و ۸ نیز پوشیده شده است .
واقعیتی که  در این وانفسای گرانی و تورم که بسیاری سعی در لت و پار کردن دیگران و بلعیدن ضعیف تران دارند. از هر طریق پول مانند بودجه سازمان زندانها که باید  برای ارتقای وضعیت زندانیان برای امور رفاهی آنان مصرف شود متآسفانه به بهانه جلوگیری از ورود و توزیع مواد مخدر که در حقیقت  دقیقا برای جلوگیری از ورود و توزیع آن خارج از کانالهای رایج مآموران گرفته شود تا بدین وسیله مافیای زندان بتوانند از یک سو درآمد خود  از محل وارد ات  و فروش مواد مخدر را هر چه بیشتر ترغیب کرده و به حداکثر موجود برسانند و از سوی دیگر مسئولان بندهای مختلف در رقابتهای زیاده طلبانه خود نتوانند مشتریان همدیگر را بقاپند؟!
  با توجه به بازرسی های غیراخلاقی که در زندان باستیل ایران صورت می پذیرد از سالها پیش امکان ورود مواد مخدر از طرف زندانی به صفر رسیده است. زیرا زندانیان را چه در هنگام ورود به زندان و چه هنگام برگشت از ملاقات با خانواده لخت مادرزاد ؟!می کنند و حتی ماتحت انها را مورد بازبینی ؟! قرار می دهند و در صورت کمترین سوءظن به قرنطینه انتقال داده و با روغن کوچک و یا سایر داروهای مسهل کل محتویات شکم او را تخلیه و مدفوعشان مورد بررسی دقیق قرار می گیرد .
تأمل در موارد زیر به اندازه کافی گویای وضعیت رقت آوری است که زندانیان با ان دست به گریبان هستند : ۱ـ خرده فروشی هر گرم در بیرون از زندان حداکثر ۲۰ هزار تومان و در داخل زندان حداقل ۱۰۰ هزار تومان است .
یادآوری ۱:
رئیس جدید زندان بندرعباس که مبتکر مسقف نمودن هواخوری بندهای زندان از راه ازدیاد درآمدهای نامشروع است  داماد سلیمانی مدیرکل زندانهای استان هرمزگان می باشد که او هم در این پست پسرعموی سهراب سلیمانی مدیرکل زندانهای تهران و نیز قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس می باشد .
آری در رژیم ملایان هر جا که بروی آسمان همین رنگ است.
یورشهای وحشیانه و مستمر به بندهای مختلف زندان:
گارد حفاظت زندان به سرکردگی پاسدار پیرمرادی مستمرا به بندها  حمله ور می شوند .با توپ و تشر زندانیان را به هواخوری بند فرستاده و سربازان همراه وادار شدند  تمام بند را  مثل گانگسترهای قرون وسطا به هم بریزند و وسایل ارزشمند بسیاری از زندانیان به غارت رفت و از آن جمله ساعت گرانبهای یک زندانی به نام رضا مرادان که به لحاظ ارزش مادی و معنوی آن نامبرده از خود جسارت نشان داده و به طرح شکایت کتبی اقدام نمود . در این رابطه پرونده ای در حفاظت اطلاعات و و ریاست زندان تشکیل گردید هرچند موارد قبلی ثابت می کند که اینگونه پرونده ها راه به جایی نمی برد .
 لازم به توصیه  است که در زندان مرکزی بندرعباس  زندانیان تحت عنوان بازرسی به یک موضوع عادی تبدیل شده زیرا بازرسی های معمولی در حضور زندانیان انجام نمی گیرد و به بهانه بازرسی زندانیان را را به هواخوری می فرستند .
علاوه بر این هر از چند گاهی گارد حفاظت زندان به بندهای مختلف یورش می برد و خودسرانه اعلام می دارد که زندانیان فقط حق دارند دو دست لباس شخصی و دو پتوی دولتی که  بسیار کهنه و نامرغوب هستند داشته باشند و لاغیر و بلافاصله بقیه وسایل اعم از لباس ، پتو،دستمال ، ملافه و غیره را به یغما می برند . در حالیکه در زندان فوق امنیتی بندرعباس تمام وسایل از کانالهای مجاز و پس از اعلام موافقت مسئولین مربوطه از طرف خانواده برای زندانیان تهیه شده و پس از گذشتن از هفت خان رستم به دست زندانی می رسد .
تعجب آور اینکه در فروشگاه زندان ... کیسه ای را دانه ای ۲۵۰۰ تومان می فروشند که زندانیان  برای صرف چای داغ بجای  لیوان پلاستیکی که سرطان زاست استفاده می کنند یگان حفاظت به بندها حمله ور می شود و لیوانهای زندانیان را برای مصرف شخصی  ارباب جمعی زندان جمع آوری و در حقیقت غارت می کنند. همه می دانند که این حرکات بدون با موافقت مسئولان زندان صورت نمی پذیرد وبویژه  آنکه طبق مقررات زندان همیشه باید بازرسی های گارد حفاظت با حضور رئیس و پرسنل ادره بازرسی زندان صورت پذیرد هرچند که همه انها سر و ته یک کرباس هستند.
یاداوری می شود ...وضع بد اقتصادی و تورم فزآینده بعضی به جان بعضی افتاده اند و هر کس قوی تر است ضعیف ترها را می چاپد در این میان چه دیواری کوتاه تر از دیوار زندانی که در بند های در بسته زندان مخوف  بندرعباس به زندانبانها دسترسی ندارند چه رسد به بیرون زندان و مقاماتی که برادر شغالها هستند .
باش تا صبح دولتت بدمد.
این هنوز از نتایج سحر است


برنامه هفتگی غذا در زندان بندرعباس
روزهای هفته صبحانه ، نهار ، شام
شنبه: ۵۰ گرم  مربا ، نهار خورش قیمه که تقربیا غیر قابل مصرف می باشد،  شام ۲۰ گرم پنیر به اضافه یک عدد نان
یکشنبه : ۲۰ گرم مربا بدون کره، ناهار تخم مرغ، شام یک عدد سیب زمینی به اضافه یک عدد نان (تخم مرغهای آب پز بعضا فاسد هستند. )

دوشنبه :۲۰ گرم پنیر ، نهار عدس پلو( ساچمه پلو)غیر قابل خوردن ، شام یک و .... به اضافه یک عدد نان
سه شنبه : ۵۰ گرم حلوا شکری ، ناهار سویا با کامارونی ، شام یک کاسه کوچک آش
چهارشبه : ۲۰ گرم مربا بدون کره ، نهار برنج با طعم مرغ ؟! شام سویا ماکارونی
پنجشنبه : ۲۰ گرم پنیر ، نهار خورش قیمه شام نصف... ۳ قاشق ماست به اضافه یکدانه نان.
جمعه : ۲۰ گرم عسل بدون کره ، برنج ناپخته  با طعم ماهی  شام یک کاسه کوچک عدسی
روزانه فقط ۲ عدد نان یکی برای صبحانه و یکی برای شام بدون کیفیت و خمیر و فقط  نصف آن قابل خوردن است.
برنج از نامرغوب ترین و بی کیفیت ترین برنج  و غیر قابل خوردن .۱ کیلو برنج برای ۱۲ نفر است یعنی به هر نفر یک پرس غذا به اندازه بچه ۱۲ ساله هم نمی رسد.
قالب کردن اردنخوچی به جای سویا
بدلیل کمبود غذا در هر بند زندان یک باند سازمان یافته از  قلدران که مرتبط با مسئولان زندان یعنی آدم فروشها هستند و ...به نیابت از پرسنل کنترل می کنند و اجازه نمی دهند در هنگام بازدید مسئولان خارج از زندان مثلا مدیر کل از تهران کسی جیکش در بیاد. و به بهانه های مختلف زندانیان را از تلفن محروم می کنند تا خودشان روزانه چند نوبت استفاده کنند. در بندها یخچال وجود ندارد. تهیه یخ هم به حساب زندانی است. هر قالب ۲۵۰ تومان در صورت اعتراض به سلول انفرادی انتقال داده می شوی و یک هفته از ملاقات محروم می شوی .در تابستان هم حداقل قیمت یخ ۵۰۰ تومان .فروشگاه هم فقط کیک و بیسکویت مانده میاره و محل فروش مواد مخدر است.
ارژنگ داودی معلم، نویسنده ، شاعر و زندانی سیاسی
زندان مرکزی بندر عباس (باستیل)
بهمن ۱۳۹۱

گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد
سازمان عفو بین الملل


www.hrdai.net
Tel.:0031620720193

هیچ نظری موجود نیست: