۱۳۹۳ آذر ۴, سه‌شنبه

به مناسبت ۲۵ نوامبر روز جهانی رفع خشونت علیه زنان


 
با افزایش چشمگیر خشونت علیه زنان بویژه خشونتهای خانگی در سراسر جهان ، سازمان ملل برآن شد تا ۲۵ نوامبر را به طور رسمی روز جهانی منع خشونت علیه زنان اعلام کند. در این روز، تمامی دولتها ، سازمانهای بین المللی و سازمانهای غیر دولتی به سازماندهی فعالیتهایی با موضوع خشونت خانگی در کانون توجه فراخوانده شدند. در این راستا کمپین روبان سفید مطرح شد و از مردم سراسر جهان خواسته شد تا از روز ۲۵ نوامبر به مدت ۲ هفته با پوشیدن روبان سفید به مخالفت با خشونت علیه زنان بپاخیزند. چرا که خشونتها به هر نوع زخمهای عمیقی را ایجاد می کند که نه تنها قربانیان و عاملین آن رنج می برند بلکه بر افرادیکه به طور غیر مستقیم درگیر آن هستند اثر منفی خواهد گذاشت.

امروزه هزاران نفر از زنان و دختران ایرانی با تصویب قوانین زن ستیز حکومت قربانی انواع خشونتها  هستند .قربانی ضرب و شتم، آزار جنسی، ترور شخصیتی و روانی با رفتارها و کلماتی تحقیرآمیز چون برده، جنس دوم،ترک تحصیل اجباری ازدواجهای در سنین کودکی، قتلهای ناموسی، بی صدایانی که جسم و روحشان زیرنگاهها و رفتارهای مامورین سرکوبگر و زن ستیز مورد انواع تحقیرها و رفتارهای غیر انسانی قرار می گیرد و عملا حقوق اولیه آنها سلب شده  و متاسفانه چنان  عرصه بر آنها تنگ می شود که گاها راهی به جز خودکشی نمی یابند و به همین دلیل است که آمار خودکشی زنان بخصوص در ایران بسیار بالا است .
امروزه در رژیم ولی فقیه خشونت علیه زنان بصورت قانون در آمده است . قوانینی تحت عنوان امر به معروف با کلماتی  عام پسند ولی در لوای همین قوانین به یورش به زنان در خیابانها و ضرب و شتم آنان به جرم بد حجابی، دستگیری و انتقال آنها به بازداشتگاه ها و مورد اذیت و آزار قرار دادن آنها ،تفکیک جنسیتی در دانشگاهها، کاهش پذیرش دختران در دانشگاه، حذف برخی رشته های دانشگاهی برای دختران و زنان، شکنجه و هتک حرمت  زنان و دختران و صدور احکام سنگین برای آنها در بیدادگاهها دست می زنند.
حکومتی که سالها با اینگونه قوانین زن ستیزنتوانسته است فریاد آزادیخواهی و حق طلبی زنان را خاموش کند  و درهم بشکند و برعکس روز به روز شاهد  فریاد رسای برابری طلبی و آزادی خواهی و نقش رهبری کننده  آنها بوده است این بار با شیوه ای  بس شنیع و غیر قابل تصور رو به  اسید پاشی علیه زنان و دختران آورده است  تا هم جسمشان را بشکند و هم روحشان را و برای همیشه آنها را در پشت درهای بسته در خانه ها محبوس کند. اما فریاد زنان بلندتر از همیشه  عاملان اسید پاش  که همانا آخوندها ونیروهای سرکوبگرشان می باشند را هدف قرار داد ، چنان محاسبات آنها را به هم ریخت که  با هذیان گویی سعی کردند  از عمل غیر انسانی که مرتکب شده اند تبری جویند و مانند همیشه به بیگانگان  و دیگران نسبت دهند.
  آنگاه که جنایت آنها افشا  و مورد اعتراضات گسترده مردم و جامعه جهانی قرار می گیرد به شیوه همیشگی سعی می کنند  جنایت را با جنایتی دیگر بپوشانند و در همین راستا بود که  ریحانه جباری دختری که در مقابل هتک حرمت یکی از ماموران اطلاعاتی حکومت ایستاد از شرافت و انسانیتش به عنوان یک زن دفاع کرد ، زن بودنش را به زنجیر کشیدند به اعدام محکومش کردند در آخرین لحظات در پای چوبه دار خواستند تا دگربار زن بودنش را که سالها درزیر شکنجه، در راهروهای بیدادگاه و در پشت میله های زندان از آن دفاع کرده بود  تحقیر کنند و تن به اعترافی دهد تا رسوایی اش را جار بزنند و برای نامردشان مردی بخرند.اما ریحانه دختری از ایران ایستاد و با ایستادگی خود رسوایی و پلیدی حکومت را تا همیشه تاریخ مهر کرد.
علیرغم تصویب قوانین زن ستیزانه،سرکوبهای وحشیانه و غیر انسانی و سلب حقوق اولیه زنان و دختران در ایران اما شاهد نقش رهبری کننده آنان در اعتراضات آزادیخواهانه علیه رژیم ولی فقیه هستیم و به همین دلیل است که هر موج سرکوب را ابتدا از زنان شروع می کنند.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران  ضمن گرامیداشت این روز در کنار تمامی سازمانهای مدافع حقوق زنان تا رفع هرگونه خشونت به جسم و روح زنان ایستاده است و از حقوق بر حق زنان ، آزادی خواهی و حق طلبی زنان ایرانی حمایت می کند. 
 


www.hrdai.net
Tel.:0031620720193

طبق قوانین کپی رایت استفاده از گزارشات « فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران » فقط با ذکر منبع آن مجاز است

هیچ نظری موجود نیست: