۱۳۹۶ بهمن ۱۲, پنجشنبه

صدور حکم سنگین و ضد انسانی دادگاه انقلاب ولی فقیه علیه ۲ زندانی سیاسی هموطن بلوچ در زندان سراوان


بنابه گزارشات رسیده به « فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران » زندانیان سیاسی عماد الدین ملازهی  و یعقوب جهانی بعد از ماهها بلاتکلیفی  به دستور بازجویان وزارت اطلاعات به حکم سنگین و غیر انسانی ۱۰ سال زندان محکوم شدند .

روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ دو زندانی سیاسی بلوچ عماد ملازهی و یعقوب جهانی برای آخرین دفاعیات به دادگلاه انقلاب سراوان اعزام شدند. مامور وزارت اطلاعات فردی بنام صادقی مهر که تحت نام قاضی مسئول رسیدگی به پرونده این دو زندانی سیاسی بلوچ بود به بهانه مشغله کاری از گرفتن آخرین دفاعیات آنها خودداری کرد و آبدارچی خود خانم درزاده را تحت عنوان منشی شعبه مامور گرفتن آخرین دادرسی و دفاعیات از این دو زندانی سیاسی در راهرو دادگاه و در معرض عموم  نمود.
دو زندانی سیاسی عماد ملازهی و یعقوب جهانی به این اقدام اعتراض کردند و در نهایت صادقی مهر به مدت ۱ دقیقه به آنها اجازه ملاقات داد. صابر صادقی مهر با آشفتگی  به این دو زندانی سیاسی اعلام کرد « اداره اطلاعات بشدت بنده را زیر فشار قرار داده و خواستار محکومیتتان است من سر دو راهی گیر کردم به هر حال بنده به شما حکم میدهم» و امروز پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه حکم سنگین و ضد انسانی ۱۰ سال زندان  به آنها ابلاغ شد.

این در حالیست که در دادگاه بدوی فتحی نژاد رئیس  شعبه ۱۰۱ دادگاه انقلاب سراوان  این دو زندانی را به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود . این حکم در دادگاه تجدید نظر بدلیل عدم صلاحیت  نقض شده  و پرونده مجددا به دادگاه انقلاب سراوان نزد صادقی مهر ارجاع شده بود که وی نیز تحت فشار بازجویان وزارت  اطلاعات با وجود نداشتن مدرک علیه این دو زندانی سیاسی حکم صادره در دادگاه بدوی را تاییدکرد.

لازم به ذکر است که یک روز قبل از تشکیل دادگاه برای این دو زندانی سیاسی از سوی صادقی مهر وثیقه سنگین ۳ میلیارد تومان صادر شده بود و چند ماه قبل از آن نیزعماد ملازهی و یعقوب جهانی از سوی ماموران اداره اطلاعات به ریاست زندان سراوان احضار و از آنها درخواست کرده بودند با اداره اطلاعات همکاری کنند تا آزاد شوند و این دو زندانی صراحتا در پاسخ گفته بودند که بودن در زندان را ترجیح میدهند.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،  صدور حکم سنگین و غیر انسانی ۱۰ سال زندان بدستور بازجویان  وزارت اطلاعات رژیم ولی فقیه آخوند علی خامنه ای برای ۲ زندانی هموطن بلوچ را بشدت محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران و سایر مراجع بین المللی خواستار اقدام فوری و عملی به منظور آزادی بدون قید و شرط این دو زندانی سیاسی بلوچ و سایر زندانیان سیاسی در ایران است.  

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
۱۳ بهمن ماه۱۳۹۶ برابر با ۱ فوریه ۲۰۱۸

گزارش به سازمانهاي زير ارسال گرديد:
دبیر کل سازمان ملل متحد
كميسرعالى حقوق بشر سازمان ملل متحد
گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران
سازمان عفو بين الملل
telegram me/hrdai
Tel.:0031620720193

طبق قوانين كپي رايت استفاده از گزارشات فعالين حقوق بشر و دمكراسى در ايران در صورت ذکر منبع بلامانع می باشد

هیچ نظری موجود نیست: